Preskočiť na obsah Preskočiť na ľavý panel Preskočiť na pätičku

Leto na krídlach

Leto na krídlach

Letisko Tekovský Hrádok 18.06.2022

          Na Leteckom festivale v Piešťanoch sme stretli David Messi Meszarosa ktorý nás pozval na letecký deň do Tekovského Hrádku pod názvom Leto na krídlach. Dohodli sme sa, že poletíme skoro celý ROGALLO TEAM. Skoro preto, lebo Majo Vrškový nemohol letieť. Takže iba štyri MZK z Dubovej.

           V piatok sme sa stretli na letisku a pripravili stroje. Natankovali, skontrolovali olej, chladiacu kvapalinu dofúkami pneu. Heňo a Maťo svoje jednomiestne a Jany a ja svoje dvojmiestne. Do batoha na zadnú sedačku sme pridali kotviaci materiál a ja som si vzal náhradnú prilbu so slúchadlami, ak by chcel niekto zoznamovací let. Nabalili sme nafukovacie matrace a spacáky, ak by sme tam prespali. Večer sme šli k Janymu. Ja som tam prespal, aby sme mohli ráno vyraziť na letisko a odletieť.

          Heňo a Maťo štartovali skoro ráno. Ich stroje sú výrazne pomalšie, ako naše a chceli sa vyhnúť začínajúcej rannej termike. Ohlásili pristátie v Tekovskom Hrádku ešte skôr, než sme my vôbec odštartovali. My sme pôvodne plánovali odštartovať o 7:00h, ale sme sa ráno  motali, neponáhľali a tak sme nakoniec odleteli 7:36h. Ranný vzduch bol totálny olej. Nastavil som si cestovnú rýchlosť 95km/h a hrazdy som sa nemusel skoro ani dotýkať. Leteli sme vo výške 1300ft MSL a kochali sme sa neskutočným výhľadom. Ako sme míňali Trnavu, boli sme tesne pred diaľničným odpočívadlom Zeleneč, zrazu som sprava zbadal pohyb vzduchom. Približovalo sa k nám lietadielko. Dal som Janymu info o prevádzke, keď v tom sa lietadlo odklonilo vpravo a krásnym oblúkom nás obletelo. Bolo to krásne spestrenie. Keď sme preleteli Váh pri Seredi, prvý raz som pocítil jemný závan termiky a oznámil som Janymu, že mi pohlo hrazdou 😀 Keď sme sa priblížili k ATZ letiska Nitra, na frekvencii sme počuli Miloša Paliatku, ako so žiakom brúsia okruhy. Ohlásili sme prelet ich ATZ, pozdravili Miloša a pokračovali sme smerom na Levice. Slniečko už nahrievalo a tak keď sme prelietavali pásy lesov, už to začalo s nami jemne pohojdávať. Ale stále to bola pohodička, na malíček v nose…. Keď sme sa priblížili k Tekovskému Hrádku, preleteli sme vo výške nad letiskom. Vzápätí sme si vyžiadali nízky prielet ponad dráhu. Točili sme oblúkom poza dedinu a sklesali na finále k dráhe. Posledných pár metrov sme sa dostali do slušnej termickej kuca-pacy. Obaja sme ostali prekvapení, že kde sa to tam vzalo. Preleteli sme ponad dráhu, zamávali divákom a ľavým okruhom sme šli po jednom na pristátie. Let mi trval presne hodinu.

           Zlet to bol fakt krásny! Bolo vidieť veľa leteckej techniky. Mnohí predvádzali letové ukážky. Ako hlavná atrakcia tam bolo lietadlo AN2, ktoré robilo vyhliadkové lety a bol o ne fakt záujem. Program bol urobený perfektne. Zaujal dospelých a zaujal aj deti. Stretli sme tam kopec kamarátov, či už priletel „domáci“ Štefan Markuš na svojom MZK, alebo prišli kamaráti autom, či prileteli lietadlami alebo vírnikmi. Sranda bola, keď sme už asi pol hodiny po pristátí počúvali moderátora, ktorý do reproduktorov komentoval priebeh príletov. Jeden z jeho výrokov nás zaujal. A to, že očakávame prílet MZK od Partizánskeho a bude to skupina pod vedením Janyho Lalúcha 😀 A čo to opakoval, to to opakoval, že sme sa s Janym rozhodli za ním prísť a dať veci na správnu mieru. Chlapík bol tak vytešený, že sa z Lalúcha stal Lacúch, že strčil Janymu mikrofón do ruky, nech sa teda predstaví, nech predstaví náš ROGALLO TEAM. Veď poznáte Janyho, zhostil sa toho s nadšením, jemu vlastným 🙂 Autom za nami prišiel aj Majo Vrškový so svojimi ratolesťami Viki a Samkom. Takže sme tam boli komplet.

           No ale na nedeľu sa nám predpoveď počasia veru nepáčila. Už od skorého rána hlásili silný, nárazový vietor. To bol dôvod, prečo sme sa ani nevybalili. Po ukončení hlavného programu, sme oznámili, že poletíme domov. Keďže Števko býva hneď za rohom, ako sám povedal, len pridáš plyn na štart a po vzlietnutí hneď uberieš a pristávaš 😀 sme sa rozhodli ísť si k nemu na kávičku. O jeho pristávacej dráhe sme už veľa počuli, ale ešte sme ju na vlastné oči nevideli. Ja som odštartoval a točil ľavý okruh a počkal, až bude celý ROGALLO TEAM vo vzduchu. Pripojil som sa k Janymu a leteli sme k Štefanovi. Pomalší chalani leteli za nami. Jany nasadil na pristátie priamo z letu, ja som urobil klesavú zákrutu a pristál krátko po ňom. Narolovali sme dozadu a odparkovali vedľa Štefanovej trojkolky. Vzápätí prileteli Heňo s Maťom. Štefan to má úžasne urobené. Na konci dráhy má dom. Sadli sme si na terasu s výhľadom na dráhu a kochali sme sa. Vypili kávičku, pokecali a po chvíľke sme sa vybrali domov. Štefan, že nás chvíľku odprevadí a štartoval prvý. Ja som štartoval po ňom, potom Jany, Maťo a nakoniec Heňo. Bolo to nádherné, že sme 5 MZK leteli spolu. Jasne, že Heňa s Maťom sme oblietavali, lebo boli oveľa pomalší, ale bolo to krásne! Štefan nás odprevadil po Nitru a my sme pokračovali smerom k Šoporni a vodnej nádrži Kráľová. Neďaleko Močenoku nás už prestalo baviť krúžiť okolo pomalších spoluletcov a vyrazili sme priamym letom. Stále sme boli na frekvencii a stále sme si vymieňali informácie a postrehy. Po hodine a 24 minútach, sme s Janym pristáli v Dubovej. Objednali sme kofolu aj pre chalanov, ktorí prileteli asi 25min po nás. Vybalili stroje, očistili vrtule a kapotáže, doplnili palivo a po krásnom dni, sme sa rozišli domov.

            Video z preletu do Tekovského Hrádku:  https://youtu.be/TgMQoQg6mqc

             Video z preletu domov:  https://youtu.be/zs6VFKFbm0g 

Fotogaléria z akcie:  https://jozinko101.sk/galeria/leto-na-kridlach/